Ogólna liczba odwiedzin:
9 024 446
0

Historia (niedokończona) warszawskiej kamienicy przy ul. Noakowskiego 16

 

Przedwojenna kamienica rodziny Oppenheimów i Regirerów, gdzie mieszkał m.in. wielki sportowiec, Janusz Kusociński, usytuowana przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie, w bliskim sąsiedztwie Politechniki Warszawskiej, ocalała z wojny prawdopodobnie dzięki temu, że podczas okupacji w okolicy stacjonowali Niemcy. Dzięki temu przetrwały okupację także dwa sąsiednie budynki, należące do rodziny Oppenheimów i Regirerów: przy Noakowskiego 10 i 12. Nie przetrwała wojny tylko ich kamienica położona przy ul. Śniadeckich 13.

Po zakończeniu wojny nikt z dawnych właścicieli nie pojawił się w Warszawie. A kamienica żyła własnym życiem i trzeba nią było administrować. Od wiosny 1945 roku administrację zaczęło sprawować Państwo, które w maju zawarło pierwsze umowy najmu z lokatorami komunalnymi.

W sierpniu 1945 roku na posadę w Służbie Bezpieczeństwa, w randze, jak sam stwierdzał w zeznaniach sądowych – majora – został przyjęty Leon Kalinowski, syn Bonifacego i Leonardy z d. Keller, ur. w roku 1902 w Warszawie. Jego ojciec, Bonifacy, był woźnym Sądu Hipotecznego w Warszawie. Jego kuzyn, Stefan Kalinowski, był Prokuratorem Generalnym za czasów prezydentury Bolesława Bieruta.

Artykuł jest płatny, wykup dostęp do wszystkich artykułów za £6 miesięcznie

Jeśli masz juz konto, Zaloguj się
Jeśli nie Zarejestruj konto

Print Friendly
Kategoria: Prosto z Polski

Dodaj Komentarz

Dodaj Komentarz
*

PolScott24™ © 2013
Kopiowanie materiałów z Portalu tylko za zgodą redakcji!