Ogólna liczba odwiedzin:
8 567 054
16

Working Tax Credit

Working Tax Credit

jest to świadczenie dla osób o niskich dochodach. Mogą się o nie ubiegać osoby samotne lub pary, posiadające dzieci lub nie.
Warunkiem który trzeba spełnić, by móc się ubiegać o WTC jest przepracowanie odpowiedniej ilości godzin tygodniowo. I tak:
•Osoby niepełnosprawne lub wychowujące dzieci muszą pracować co najmniej 16 godzin w tygodniu.
•Inne osoby (pod warunkiem, że ukończyły 25 lat) muszą pracować minimalnie 30 godzin tygodniowo.

•Osoba bezdzietna o niskich dochodach maksymalnie może otrzymać 1620 funtów rocznie
•Osoba samotnie wychowująca dziecko maksymalnie może otrzymać 1620 funtów rocznie plus dodatki:
•1595 funtów dla samotnego rodzica
•660 funtów dla osoby pracującej więcej niż 30h tygodniowo
•2165 funtów dla osób niepełnosprawnych (+ dodatkowo 920 funtów przy ciężkim upośledzeniu)
•1660 funtów rocznie dla osób powyżej 50 roku życia
•dofinansowanie Child Care Element- 175 funtów tygodniowo na jedno dziecko i 300 funtów tygodniowo na dwójkę lub więcej dzieci
Jak się ubiegać?

Przez internet: www.inlandrevenue.gov.uk/taxcredits
Telefonicznie: 0845 300 3900

W O R K I N G   T A X   C R E D I T

O Child Tax Credit i Working Tax Credit możesz ubiegać się od razu po podjęciu pracy w Zjednoczonym Królestwie.

O oba świadczenia występuje się, wypełniając jeden formularz, dlatego przedstawiamy je razem. Dziewięć na dziesięć rodzin w Wielkiej Brytanii otrzymuje Child Tax Credit - świadczenie przeznaczone dla osób wychowujących dzieci lub młodzież uczącą się w pełnym wymiarze godzin.
Do ubiegania się o Chid Tax Credit są uprawnione rodziny, których roczny dochód nie przekracza L58175 (lub L66350, jeśli dziecko nie skończyło jeszcze roku). Kwota, którą można uzyskać zależy od dochodów rodziny, ilości dzieci w rodzinie i wydatków poniesionych na opiekę nad dziećmi. Jeśli dziecko jest starsze niż rok i nie jest niepełnosprawne, będzie to maksymalnie L2310 na rok.
Working Tax Credit jest przeznaczony dla osób o niskich dochodach. Do jego otrzymywania kwalifikują się osoby pracujące co najmniej 30 godzin tygodniowo lub 16 godzin w przypadku osób wychowujących dziecko lub legitymujących się zaświadczeniem o niepełnosprawności. Samotne matki mogą wystąpić o to świadczenie, nawet jeśli nie pracują. Najniższa kwota Working Tax Credit to L1665 rocznie, maksymalna wysokość świadczenia sięga kilku tysięcy funtów rocznie.

Jak się ubiegać o Tax Credits?
Formularz do ubiegania się o Child Tax Credit i Working Tax Credit można otrzymać w lokalnym HMRC Enquiry Centre lub Jobcentre Plus lub poprosić o przesłanie go pocztą, dzwoniąc pod numer telefonu 0845 300 3900. Pod tym samym numerem można też uzyskać pomoc w wypełnieniu druków. Przy wypełnianiu formularza o Tax Credits należy podać kwotę zarobków za ubiegły rok podatkowy. Jeśli dopiero przyjechałeś do Wielkiej Brytanii, możesz w te rubryki wpisać kwotę, którą prawdopodobnie zarobisz w tym roku.

Na tej stronie możesz sprawdzić, czy należą ci się Tax Credits i w jakiej wysokości:

http://www.taxcredits.inlandrevenue.gov.uk/Qualify/DIQHousehold.aspx

Child Tax Credit – ile możesz dostać?

Kwota, którą możesz uzyskać zależy od różnych czynników, między innymi rocznego dochodu. Płatność składa się z dwóch części:
Element rodzinny wypłacany rodzinie z przynajmniej jednym dzieckiem wynoszący maksymalnie L545 rocznie.
Element dziecięcy wypłacany na każde dziecko w rodzinie, wart do L1765 na rok.

Jeśli twoje dziecko nie skończyło jeszcze roku lub jest niepełnosprawne, możesz dostać więcej.

Child Tax Credit należy się rodzinom, które:

 • wychowują dzieci, a ich roczny dochód nie przekracza L58.175 (lub L66.350, jeśli dziecko nie skończyło jeszcze roku). Working Tax Credit jest przeznaczony dla osób, które:
 • osiągają niskie dochody, wychowują dziecko i jednocześnie pracują 16 lub więcej godzin tygodniowo,
 • pracują co najmniej 30 godzin tygodniowo i osiągają niskie dochody,
 • płacą za opiekę nad dzieckiem.

Małżeństwa i pary prowadzące wspólne gospodarstwo domowe powinny ubiegać się o Tax Credits razem.

2. Przygotuj potrzebne informacje

Do ubiegania się o Tax Credits będą ci potrzebne:

 • twój National Insurance Number (numer ubezpieczenia społecznego),
 • roczne dochody twoje i twojego partnera za miniony rok (jeśli w ubiegłym roku nie pracowałeś w Wielkiej Brytanii, podaj kwotę, którą prawdopodobnie zarobisz w tym roku).

Jeśli byłeś/jesteś zatrudniony, podaj sumę dochodów brutto (gross) twoich i twojego partnera. Znajdziesz je na formularzach P45 i P60, które dostaliście od pracodawców. Jeśli byłeś/jesteś samozatrudniony, podaj swój dochód netto (net profit), który znajdziesz na kopii rozliczenia.

3. Wypełnij formularz aplikacyjny

Formularz aplikacyjny WTC6 (o oba zasiłki ubiega się na jednym druku) otrzymasz w Jobcentre Plus lub w HMRC Enquiry Centre. Możesz też zadzwonić pod numer 0845 300 3900 i poproś o przysłanie formularza pod twój brytyjski adres zamieszkania.

Jeśli masz problemy z wypełnieniem formularza, pod tym samym numerem telefonu uzyskasz pomoc (po angielsku). Możesz też zwrócić się po darmową poradę do pracownika Citizens Advice Bureau lub – jeśli nie mówisz po angielsku – do polskiej firmy doradczej. Za wypełnienie formularza aplikacyjnego o Tax Credits zapłacisz ok. 50 funtów.

4. Wyślij aplikację.

Wypełniony formularz wyślij listem poleconym (recorded delivery) pod adres wskazany w formularzu. Znaczek na list polecony kosztuje 1 funt. Na decyzję o przyznaniu Tax Credits czeka się do sześciu tygodni. Jeśli w tym czasie nie dostaniesz odpowiedzi, skontaktuj się z helpline (tel. 0845 300 3900) i zapytaj, co wstrzymuje twoją aplikację. Decyzję o przyznaniu ci (lub nie) Tax Credits dostaniesz listem. Znajdzie się w nim informacja czy i w jakiej wysokości będziesz otrzymywać świadczenia.

7. Ile możesz dostać?

Child Tax Credit – kwota, którą otrzymasz zależy od wielu okoliczności, np. twoich dochodów. Zasiłek składa się z dwóch części:

 • elementu rodzinnego wynoszącego maksymalnie L545 funtów na rok na całą rodzinę,
 • elementu dziecięcego wynoszącego maksymalnie L1.845 rocznie na każde dziecko w rodzinie.

Więcej mogą otrzymać rodziny z dzieckiem, które nie skończyło jeszcze roku lub wychowujące dziecko niepełnosprawne.

Working Tax Credit – wysokość zasiłku zależy od wielu różnych czynników. Na zasiłek składa się aż osiem elementów.

 

M A T E R N I T Y   G R A N T

Przyszłe mamy zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo do wykorzystania 26 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego i – ewentualnie – kolejnych 26 tygodni bezpłatnego urlopu wychowawczego. Mamy samozatrudnione też mają możliwość uzyskania zasiłku macierzyńskiego.

Żeby zapracować sobie na prawo do Statutory Maternity Pay (zasiłek macierzyński), trzeba do końca 15 tygodnia przed rozwiązaniem przepracować dla tego samego pracodawcy przynajmniej 26 tygodni. Trzeba też zarabiać co najmniej 82 funty tygodniowo. Zasiłek przez pierwsze sześć tygodni urlopu wynosi 90 procent tygodniowych zarobków, a przez pozostałe 20 tygodni 106 funtów tygodniowo lub 90 procent tygodniowych zarobków, jeśli wynoszą one mniej niż 106 funtów na tydzień.

Jak się ubiegać o Statutory Maternity Pay? Wystarczy na 28 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu poinformować o tym pracodawcę i dostarczyć mu potwierdzenie daty porodu.

Maternity Allowance to zasiłek macierzyński dla kobiet, które zmieniły pracę w czasie ciąży, są samozatrudnione lub bezrobotne albo zarabiają za mało, żeby kwalifikować się do otrzymywania SMP. Żeby zyskać do niego prawo, trzeba przepracować co najmniej 26 tygodni w ciągu 66 tygodni poprzedzających date porodu i przez 13 tygodni zarabiać więcej niż 30 funtów tygodniowo. MA wynosi 106 funtów tygodniowo lub 90 procent zarobków, jeśli te były niższe.

Print Friendly
Kategoria: Benefity Tagi: ,

16 Komentarzy

 1. ala pisze:

  dostaje working tax ale od 3 miesiecy juz nie pracuje . nie zglosilam tego . czy bede oddawac pieniadze i czy musze jak najszybciej zglosic to?

 2. Anna pisze:

  Lepiej jest zgłosic i przejsc na bezrobocie w job center pani to załatwi.
  Zapłąca pani za mieszkanie housing benefit oraz dostanie pani zasiłek.

  No chyba ze ma pani partnera wtedy prosze zadzownic i podac jego dane ze mieszkacie razem i workign tax bedzie obliczany na podstawie waszych wspolnych zarobkow na rok to kwota do 15 000 funtow.

  Tak bedzie pani musiaal zwrocic , jesli nie znajdzie pani pracy.

 3. mala pisze:

  Pani Aniu czy byla by jakas sposobnosc .zkontaktowania sie z pania,,podam meila kwiatuniko@wp.pl pozdrawiam

 4. teresa pisze:

  pani ANIU moja córka pracuje od roku w UK jak ma sie starać o child tax credit

 5. Hey there practical document. I did a little difficulity seeing this information onSafari even though, not certain why?

 6. Marek pisze:

  Witam.Czy moze mi Pani odpowiedziec na pytanie dotyczace rozliczenia wspolnego malzenstw w uk.Czy istnieje taka mozliwosc aby sie rozliczyc wspolnie-ja pracuje a zona sie zajmuje 6-miesieczna corka.
  Widze powyzej ze wedlug moich zarobkow kwalifikuje sie do otrzymania Child Tax Credit (za rok 2011-2012 zarobilem L36000
  Niestety dostalem odmownie ze nam nie przysluguje (dwoje dzieci i dwie osoby dorosle w tym tylko ja pracuje)
  Dziekuje i pozdrawiam

 7. We are highly encouraged with your ability as a copywriter plus while using the structure in the website. Is that this a new compensated material or perhaps would you customize this all by yourself? Anyway continue being up the nice good quality crafting, it can be unheard of to look a fantastic web site just like it currently.

 8. malgorzata pisze:

  Kolezanka , matka 15 letniej Olivi w zeszlym roku przyjechala do Anglii i rozpoczela prace w czerwcu. Zlozyla wszystkie papiery wymagane do CTC niestety odmowiono jej ze wzgledu ze nie pracuje tu jeszcze rok, czy rzeczwiscir trzeba przepracowac rok aby ubiegac sir o CTC and WCT?i

 9. Wiktoria pisze:

  Witam . Chcialabym sie dowiedziec jak dlugo czeka sie na przyznanie working tax credit ? Wyslalam aplikacje 6 tygodni i cisza jak narazie , nie ma decyzji zadnej ani o przyznaniu ani o odrzuceniu mojego wniosku . Chcialabym sie dowiedziec takze czy jesli moj Parnet jest na self-emlopyed i oplaca skladki co roku to takze nam sie nalezy ten zasilek czy trzeba oplacac co miesiac aby ubiegac sie o ten zasielek . bardzo prosze o odpowiedz . Pozdrawiam Wiktoria

 10. Marry pisze:

  Czy podczas wypełniania formularza dot. otrzymania tax credit potrzebny jest ostatni payslip?

 11. Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks!

 12. Pola pisze:

  Witam,

  Złożyłam wniosek o working tax credit i child tax credit. Dostałam dodatkowe dokumenty do uzupełnienia. Muszę wpisać dochody za zeszły rok, kiedy byłam jeszcze w Polsce. Częśc tego okresu dostawałam normalnie pensję, a część byłam na macierzyńskim. Teraz moje pytanie…Czy macierzyński wpisuję jako dochód czy jako jakiś benefit z Polski?

  • rafal pisze:

   Witam,

   Mam pytanie osdnosnie self-employment dostajemy już child tax credit która kwote musimy wpisac do powtornego rozliczenia Profit from self-employment czy kwote po odliczeniach kosztów (np. narzedzi, paliwa) pay pensions profit income tax.

   dziekuje za odpowiedz

 13. This is extremely interesting, You happen to be very skilled tumblr. I have joined a person’s feed and appearance forward to in search of the rest of your current amazing posting.. diamond pendant As well, I have discussed your web site during my myspace

Dodaj Komentarz

Dodaj Komentarz
*

PolScott24™ © 2013
Kopiowanie materiałów z Portalu tylko za zgodą redakcji!